Maszyna hafciarska na start

Haft komputerowy jest coraz bardziej powszechną metodą zdobienia tekstyliów. Technologia ta, choć bardzo atrakcyjna, nie jest łatwa. Hafciarka komputerowa na start dla firmy stanowi spore wyzwanie. O tym, na co zwrócić uwagę, aby wybrana maszyna hafciarska nie okazała się kolejnym narzędziem stojącym w kącie naszej firmy mówi Adam Buczkowski z firmy Haftex. Pierwszy krok to określenie średniej ilości wykonywanych haftów dziennie, maksymalnego pola pracy, ilości kolorów w maszynie, wyposażenia maszyny i oprogramowania do tworzenia wzorów hafciarskich.

Jak odpowiednio dobrać hafciarkę na start

Podstawowym podziałem maszyn hafciarskich jest rozróżnienie na urządzenia domowe i przemysłowe. Hafciarka komputerowa do domu przeznaczona jest do niewielkiej ilości haftu, w warunkach amatorskich, co całkowicie eliminuje ją z wyboru do pracy w firmie. Tego typu urządzenia ogranicza małe pole pracy, najczęściej jeden kolor, niemożliwe jest obciążenie urządzenia wielogodzinną pracą. Maszyny hafciarskie przemysłowe charakteryzują się natomiast dużą wytrzymałością, poprzez zastosowane technologie, wielokolorowe głowice, ogromne pola pracy oraz bardzo szerokie wyposażenie.

Rozważając wybór maszyny hafciarskiej, po określeniu ilości wykonanych haftów, należy rozpatrzyć: hafciarka komputerowa jednogłowicowa czy wielogłowicowa? Maszyny hafciarskie jednogłowicowe to bardzo uniwersalne urządzenia, które przy sprawnej obsłudze potrafią wykonać na jednej 8-godzinnej zmianie średnio około 100 sztuk haftu na przedniej stronie t-shirta (oczywiście w zależności od haftowanego wzoru). Wybierając zatem hafciarki komputerowe jednogłowicowe, konieczne jest wzięcie pod uwagę takiego zakresu wydajności.

Wydajność w branży hafciarskiej zwiększamy poprzez inwestycję w maszyny wielogłowicowe. W tym segmencie dostępne są maszyny, począwszy od posiadających dwie głowice, nawet do ponad 50. Dodając jedną głowicę do parku maszynowego, wydajność produkcji wzrasta o 80% w tym samym czasie. Zwiększenie wydajności poprzez poszukiwanie maszyn hafciarskich o wyższej prędkości pracy, jest nie do końca poprawnym rozwiązaniem w branży hafciarskiej. Zwiększona prędkość pracy sprawia bowiem, że hafty mogą być bardziej narażone na ściąganie się nici. Dużo częściej są one zrywane, a elementy maszyny szybciej się zużywają. Średnie prędkości pracy dla poprawnych haftów to zakres 650-950 wkłuć/min.

Pole pracy — hafciarka na start

Kolejny aspekt to maksymalne pole pracy. Najmniejsze maszyny hafciarskie wieloigłowe dostępne na rynku posiadają pole pracy o wymiarach 24 × 20 cm. Może być to niewystarczające przy haftach na tylnych stronach gotowych produktów. Zalecam minimalny zakres 30 × 20 cm, gdyż jest to minimum wymagań obecnego klienta. Zakres optymalny to 40 × 60 cm, ponieważ jesteśmy w stanie pokryć haftem wszystkie produkty gotowe, wykroje i nietypowe produkty. Hafciarki posiadają również ogromne pola pracy. Dla przykładu hafciarka komputerowa Haftex XXL posiada pole pracy o wymiarach 170 cm x 55 cm, które jest wykorzystywane do pracy na sztandarach, flagach, obrusach, pościelach. Tego typu maszyna hafciarska również jest wykorzystana do pikowania elementów z wypełnieniem. Pamiętajmy jednak, iż tak duże pole pracy nie jest niezbędne, jeśli nasza produkcja w 95% zakresie to wyroby nieprzekraczające np. 40 × 40 cm pola pracy, ze względu na fakt, iż maszyna hafciarska XXL ma duże gabaryty, wagę i pracuje wolniej niż maszyny z mniejszym polem haftu.

Ilość igielnic w hafciarce na start

Kolejny punkt do rozważenia to ilość igielnic w maszynie hafciarskiej. Powszechny jest pogląd, iż wzór haftowany standardowego loga to 5-6 kolorów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że posiadając jedną maszynę w firmie, trzeba sprostać wielu wyzwaniom. Musimy wykonać haft na różnych materiałach, począwszy od delikatnych T-shirtów przez polary, na czapkach i dywanikach samochodowych kończąc. W mojej opinii wybór większej ilości igielnic jest bardziej rozsądny. Łatwiej nam wtedy zoptymalizować maszynę hafciarską pod względem doboru igieł czy ustawień naciągów nici do haftu dopasowanych do konkretnego produktu. Tu dla przykładu: maszynę 15-kolorową można uzbroić na poszczególnych igielnicach w igły do hafciarki: kulkowe do dzianin, igły ostre do tkanin, igły specjalistyczne do nici metalicznych, czapek, skóry czy haftu 3D. Uważam, że im więcej igielnic w maszynie, tym w przyszłości mamy większe możliwości łatwiejszej i wydajniejszej pracy.

Dodatkowe wyposażenie maszyny do szycia

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze maszyny hafciarskiej jest szeroka gama standardowego wyposażenia. Obecnie większość maszyn potrafi haftować na wyrobach gotowych, czapkach, metrażu. Profesjonalna maszyna hafciarska powinna posiadać bardzo szeroką gamę tamborków, o zróżnicowanych wymiarach (minimum 5). Powinny one być po dwa z rozmiaru na głowicę, co znacznie zwiększa wydajność pracy. Dodatkowo — maszyna powinna posiadać obrotowy uchwyt do czapek z podwójnymi tamborkami. Wygodnym elementem jest również rama do metrażu. Możemy na niej wykorzystać pełne pole pracy maszyny do dużych elementów haftowanych lub powielania dużej ilości naszywek.

Hafciarka komputerowa na start obejmuje również obszerny temat, jakim jest oprogramowanie hafciarskie, które jest tak samo ważne, jak maszyna. Program do projektowania powinien posiadać niezbędne narzędzia do obróbki grafiki rastrowej czy wektorowej. Takimi narzędziami są ręczne funkcje pozwalające stworzyć warstwy hafciarskie i ich pełna edycja. Nowe trendy w programach hafciarskich to automatyczne przetwarzanie grafik na haft, jednak nie do końca się ono sprawdza. Programy powinny mieć szeroką gamę czcionek z możliwością edycji i dodawania do programu. O programach hafciarskich można napisać wiele takich artykułów. Z doświadczenia polecam programy z zakresu powyżej 4000 zł w górę znanych producentów. W takim zakresie na pewno znajdziemy narzędzia do profesjonalnego projektowania wzorów. Jest to kluczowe dla jakości, wydajności haftu wykonanego przez maszynę hafciarską.

Ważnym aspektem jest również wybór dostawcy urządzenia. Tu zalecam na postawienie na sprawdzonych dostawców, specjalistów z wieloletnim doświadczeniem typowo w branży maszyn hafciarskich (nie – sprzedawców od wszystkiego, którzy nie znają aspektów hafciarstwa). Doświadczony dostawca maszyn hafciarskich (taki jak firma Haftex) prowadzi profesjonalne szkolenia. Późniejsze bezpłatne wsparcie po sprzedażowe i co najważniejsze – bezproblemowy serwis maszyn hafciarskich. Więcej na temat maszyn, nie tylko na start znaleźć można na stronie https://haftex.com/.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart