Oprogramowanie Hafciarskie – jakie wybrać do tworzenia haftu komputerowego?

Wybór odpowiedniego programu do tworzenia wzorów jest dosyć trudnym aspektem. Jakie oprogramowanie hafciarskie wybrać?

Wiele firm czy osób indywidualnych, którzy  pragną tworzyć wzory hafciarskie we własnym zakresie stoi przed trudnym wyborem. Wybór jest tym trudniejszy im mniejsze jest doświadczenia z zakresu hafciarstwa i aspektów  związanych z tworzeniem wzorów. Pierwsze pytania, które powinna zadać sobie osoba myśląca o zakupie programu są:

 1. Pracuję amatorsko czy profesjonalnie ?
 2. Posiadam maszynę domową czy przemysłową ?
 3. Jaką kwotę mogę przeznaczyć na narzędzie związane z projektowaniem wzorów?
 4. Tworzę wzory samu czy będę zlecać projektowanie studiom projektowym?
 5. Jakie narzędzia są potrzebne w programie hafciarskim przy moim profilu działalności?
 6. Z jakimi programami graficznymi współpracuje oprogramowanie ?

Pracuję amatorsko czy profesjonalnie?

Dla pracy amatorskiej, hobbystycznej wymagania programu będą duże niższe ponieważ nie tworzymy wzoru na sprzedaż tylko dla siebie lub bliskiego otoczenia. Najczęściej tutaj producenci mają mocno okrojone wersje programu, które jest bardzo łatwe w obsłudze ponieważ działa w sposób automatyczny i to co wyjdzie to wyjdzie. Zaś praca profesjonalna wymaga dużo więcej narzędzi i możliwości. Oprogramowanie hafciarskie dla firm profesjonalnych wymaga szerokiego wachlarza narzędzi oraz możliwości współpracy z programami graficznymi.

Posiadam hafciarkę amatorską — domową czy przemysłową?

Tutaj kolejne pytanie, jeśli mamy maszynę domową jedno igłową z polem pracy np. 10×16 cm po co mam oprogramowanie hafciarskie z cekinami, chenille czy też podstawowymi komendami obcinania nici – ponieważ często tego typu maszyny nie posiadają takich funkcji czy przystawek.

Wszystko zmienia się w przypadku maszyn przemysłowych, wielokolorowych i wielogłowicowych. Ten typ maszyn wymaga od nas pełnej obsługi maszyny z poziomu wzoru hafciarskiego. Wzory dla maszyn przemysłowych optymalizowane są pod względem haftowanych materiałów, produktów gotowych, komend dla maszyny i wydajności.

Ile mogę przeznaczyć na narzędzie związane z projektowaniem wzorów?

To zagadnie jest również kluczowe. Czym bardziej profesjonalne oprogramowanie hafciarskie tym kosztowniejsze. Zakres cenowy jest ogromy od programów amatorskich od 1000 zł do najwyżej półki dochodzącej do 50 000 zł. Tu konieczna jest analiza czy myślimy o rozwoju naszej hafciarni i  jak szeroki zakres usług będziemy oferować. Omawiając temat bardzo krótko polecam nie wydawać więcej  pieniędzy na program niż wartość Twojej maszyny zwłaszcza amatorskiej. Dobrą alternatywą jest pójście w drogę narzędzi internetowych, wiele firm oferuje usługę, w której mamy dostęp do programu bez konieczności kupienia jego na własność. Nawet jak wydamy sporą kwotę na program do projektowania haftów to nie znaczy, że program sam zrobi nam wzór hafciarski. Program do maszyny amatorskiej wynosi około 3000 zł, w przypadku programu dla małych lub średnich hafciarni to koszt od 4000 do 20 000 zł, studia projektowe przeznaczają na wyższe kwoty.

Tworzyć wzory samu czy zlecić studiom projektowym?

Odpowiedzmy sobie sobie wprost czy mamy czas na naukę tworzenia wzorów, która nie skończy się na jednym kilku godzinnym szkoleniu, taki proces trwa czasami miesiącami. Do tworzenia wzorów musimy posiadać dużo większą wiedzę niż do samego haftowania, konieczna jest również szeroka wiedza z materiałoznawstwa, technologi hafciarskich, grafiki i co najważniejsze aspekt artystyczny mile widziany. Bardzo często kupienie oprogramowania  to jedno a drugie to stworzenie wzoru w sposób poprawny. Proces nauki jest bardzo pracochłonny, wymaga dużo testów i wsparcia osób z doświadczeniem. Często rachunek ekonomiczny mówi, lepiej zamów wzór niż kup program za kilka czy kilkanaście tysięcy. Jest sporo firm , które opracowują profesjonalnie wzory odpowiednio przygotowane  pod  kątem produktu, wielkości i  specyfiki maszyny na której  haft będzie wykonywany. Koszt wzoru zaczyna się od kilkudziesięcIu złotych, więc warto przeliczyć czy czas poświęcony i wydatek na oprogramowanie jest zasadny.

Oprogramowanie hafciarskie — Jakie narzędzia są potrzebne?

To bardzo szeroki temat. Program powinien posiadać:

 • Możliwości współpracy z grafikami rastrowymi i wektorowymi
 • narzędzie ręcznej obróbki grafiki czy wektora na wzór,
 • ścieżki prowadzone za pomocą myszy,
 • kolumny z pełną gamą wypełnień ściegami
 • obrysy pełnego elementu z możliwością wykonania dziury bez ściegów
 • funkcji z wypełnieniem wielokierunkowym ściegami
 • obrysy elementów
 • kontrolę wszystkich punktów edycji elementu w hafcie
 • kontrolę punktu wejścia i wyjścia w obiekcie
 • pełną kontrolę kierunku ściegu
 • kontrolę ściegów podszywających
 • pełną kontrolę kompensacji obiektów
 • możliwość dodania komend dla maszyny
 • pełną możliwość zmiany kolejności obiektów
 • pełną kontrolę nad gęstością ściegu rodzajem ściegu
 • możliwość grupowania obiektów i ich rozdzielania z automatycznym łączeniem obiektów w podszyciu
 • wizualizację haftu
 • cieniowanie
 • czcionki przygotowane przez profesjonalistów plus ich edytor
 • pełny wydruk informacji o wzorze.

Programy z wyższej półki posiadają dodatkowo dodatki takie ja cekiny, chenille, dżety, systemy zarządzania hafciarnią z wyceną haftu, wizualizacje na produkcie klienta, katalogowanie wzorów, systemy przesyłania wzorów do maszyn i wiele innych. Nie można pominąć również automatyki w programach hafciarskich, która coraz szerzej wstępuje do profesjonalnych programów i jest coraz bardziej inteligentna. Oczywiście to tylko ułamek opisu narzędzi, których jest niezliczona liczba i każda firma ma swoje rozwiązania lepsze czy gorsze. Żaden z programów nie jest idealny — jeden producent będzie miał dopracowane lepiej jedne funkcje, drugi inne.

Z jakimi programami graficznymi współpracuje oprogramowanie hafciarskie?

Coraz więcej firm z branży reklamowej i drukarskiej, aby dopełnić swoją ofertę, wstępuje w naszą branżę hafciarską. Sam program hafciarski wymaga więc współpracy z różnymi programami graficznymi. Dobrze jak program hafciarski pracuje z całą grafiką rastrową, czyli JPG, BMP, PNG, TIF, jak i z programami wektorowymi takimi jak Corel czy Adobe tu ważne są rozszerzenia jak CDR, AI, EMF, WMF, PLT. Ważną funkcją jest również eksport programu do żądanego rodzaju pliku hafciarskiego, aby obsłużyć wszystkie marki hafciarek.

Podsumowując, wydanie nawet dużej kwoty na program nie idzie w parze z uzyskaniem najlepszej jakości wzoru jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy do jego zaprojektowania i umiejętności korzystania z funkcji, które posiada oprogramowanie hafciarskie. Decydując się na zakup programu do tworzenia wzorów hafciarskich, musisz mieć świadomość poświęcenia sporej ilości czasu na szkolenia i nauki całej specyfiki branży. Wydanie zbyt niskiej kwoty na program będzie skutkowało brakiem koniecznych narzędzi do poprawnego wykonania wzoru. Alternatywą jest studio projektowania wzorów hafciarskich z dużym doświadczeniem. Pamiętajcie hafciarka komputerowa to nie drukarka a dobrze zaprojektowany wzór to 90% sukcesu w jakości wykonania haftu.

Jakie są popularne programy hafciarskie?

Oprogramowania do tworzenia haftów, które są dostępne w naszym sklepie internetowym to:

Warto zwrócić uwagę, że od 2021 roku Haftex stał się oficjalnym dystrybutorem oprogramowania Wilcom.

Dla naszych klientów oferujemy również szkolenia z oprogramowania hafciarskiego.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart