Jakie narzędzia warto mieć w hafciarni?

Hafciartwo to bardzo interesujące zajęcie i jednocześnie minimalistyczne, jeśli chodzi o inwestycję w narzędzia, które potrzebne są do pracy w hafciarni. Rozpoczynając przygodę z hafciarstwem, według powszechnej opinii potrzeba jedynie igły i nożyczek. Z kolei akcesoria pomagające w hafcie są już większą inwestycją. Nie trzeba jednak kupować i używać produktów z górnej półki. Odpowiednie zaplecze złożone z akcesoriów i narzędzi może ułatwić udoskonalanie umiejętności hafciarskich.

Nożyczki oraz nożyce do tkanin

Nożyczki krawieckie mogą bardzo usprawnić pracę. Są małe, ostre i świetnie wyprofilowane, więc idealne do przycinania nici. W ewentualności można użyć również nożyczek precyzyjnych. Całkiem nieźle sprawdzają się jako nożyczki hafciarskie. Nożyce do tkanin są specjalnie zaprojektowane i należy używać ich tylko do tkanin, ponieważ przez cięcie innych materiałów szybko się tępią. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie nożyczek typu zig-zag, które dzięki pofalowanemu ostrzu nie zniszczą materiału i świetnie go przetną.

Rolka czyszcząca do ubrań

Jest to narzędzie przeznaczone do sprzątania zmechaceń materiału, kołtunów i włosów z różnych powierzchni między innymi odzieży i świeżo wykonanych haftów, na których łatwo gromadzą się zanieczyszczenia. To wielorazowe urządzenie jest bardzo wygodne w użyciu. Nawinięta taśma z domieszką kleju gromadzi zebrany materiał na powierzchni. Po zgromadzeniu wielu zanieczyszczeń na taśmie wymienia się ją na nową.

Spryskiwacz z wodą do hydrofolii

Hydrofolia jest to specjalistyczna, całkowicie rozpuszczalna w wodzie flizelina do hafciarek. Hydrofolie stosuje się do materiałów z grubym włosiem: frotte, gruby polar itd. Folię tę nakłada się na wierzchnią część materiału. Folia ma za zadanie przytrzymanie włosków podczas haftowania. W efekcie wykonywany haft jest o wiele ładniejszy i nie posiada żadnych zanieczyszczeń. Folie po hafcie można usunąć wodą. Najlepiej użyć do tego celu spryskiwacza. Woda działa na folię tak, że ta zanika nawet po słabym opryskaniu, zostawiając po sobie ładny haft, bez żadnych zanieczyszczeń.

Nawlekacz do nici

Jest to typ narzędzia w hafciarni, który ułatwia pracę nawet w małej pracowni. Metalowy nawlekacz do nici zbudowany jest z rączki, na której umocowany jest drucik. Jest on wygięty i ukształtowany w okrąg tak, aby przez opisywaną dziurkę z łatwością przeszła nitka. Działanie nawlekacza polega na jego złożeniu i jednoczesnym nawleczeniu nitki.

Kombinerki/szczypce

Nie można też zapomnieć o podstawowych narzędziach, jakich używamy w krawiectwie czy hafciarstwie. Między innymi są to kombinerki lub szczypce, które przydają się przy wyciąganiu dużej ilości igieł jednocześnie. Przydatne stają się również w momencie, kiedy chcemy ustabilizować i usztywnić materiał w momencie, kiedy hafciarka komputerowa będzie nakłuwać go igłą.

Pęseta hafciarska

Kolejnym narzędziem, które może pomóc nam w hafciarni, jest pęseta. Jest ona bardzo przydatna przy pracy z hafciarką komputerową. Pomocna przy nawlekaniu nici, czyszczeniu maszyny hafciarskiej, wybieraniu nitek z okolic noża oraz chwytacza. Kolejnym prostym, a jednocześnie pomocnym narzędziem będzie zmywalny marker, którym w łatwy sposób oznaczymy na materiale miejsce zszycia lub rozpoczęcia pracy przez hafciarkę.

Odplamiacz

Odplamiacz jest skutecznym środkiem do usuwania tłustych, świeżych plam z odzieży czy tapicerki. Przydatny w domu, ale także niezbędny w przemyśle. Nadaje się znakomicie do usuwania plam olejowych powstających podczas haftowania odzieży. Nie jest on detergentem, czyli do jego zadań nie należy usuwanie plam. Jest za to specjalistą od ich wybarwiania. Odplamiacz, jak nazwa sugeruje, ma za zadanie usunąć plamę. Można więc go stosować na białe i kolorowe ubrania.

Miernik naciągu

Jego działanie oparte jest na odpowiedniej kontroli naprężenia nici. W pierwszej kolejności, aby właściwie korzystać z miernika, powinno ustawić się naciąg na bębenku, ustawiając nić górną, następnie według zasady 1/3 długości nici do haftu dolnej od spodu. Każdy materiał powinien mieć różne ustawienia naciągu. Nie ma co do tego jednak sztywnych ram mówiących, w jakim przedziale naprężenie powinno oscylować.

Narzędzia do pracy to nie tylko must have w Hafciarni czy domu. To także pełna kontrola nad wykonywaną pracą, którą dzięki takim narzędziom możemy doprowadzić do perfekcji. Nie da się ukryć, że dążenie do owej perfekcji, czyli idealnie wyglądającego haftu, to dbanie o szczegóły – o dobór igieł, nici, o właściwe naprężenia i kształty. To również stosowanie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych i narzędzi, o których wspomnieliśmy w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony z akcesoriami hafciarskimi i zapoznania się z ofertą podstawowych oraz bardziej zaawansowanych akcesoriów do pracy.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart