Maszyny hafciarskie – jak je konserwować?

Dbanie o maszyny hafciarskie to bardzo ważny warunek ich poprawnego funkcjonowania. Niestety podczas codziennych obowiązków równie ważna jest konserwacja hafciarki komputerowej. Warto jednak wyrobić sobie taki nawyk i długi cieszyć się ze wzorowej pracy sprzętu. Jeśli chciałbyś zadbać o swoją maszynę, to po przeczytaniu tego artykułu powinieneś poradzić sobie z podstawową konserwacją, która pozwoli utrzymać hafciarkę komputerową w dobrym stanie każdego dnia.

Na rynku dostępna jest szeroka gama hafciarek komputerowych i nie wszystkie mają wielkie rozmiary. Niektóre, na przykład Haftex JUNIOR zajmują niewiele więcej miejsca niż na przykład domowa drukarka. Do tego są wyjątkowo ciche. Nie wyglądają na maszyny potrzebującej częstej konserwacji. Czy w związku z tym możemy zapomnieć o naszej hafciarce komputerowej? Oczywiście NIE.

Jak często konserwować hafciarki?

Odpowiednia konserwacja hafciarki komputerowej jest konieczna w każdym typie hafciarek komputerowych, także w tych domowych. Co prawda w przypadku urządzeń jednogłowicowych są one ograniczone do minimum (posiadają samosmarujące się łożyska). Nawet w tym przypadku ważne jest coroczne dokonywanie przeglądów.

Urządzenia dwu- oraz niektóre wielogłowicowe potrzebują konserwacji codziennej lub cotygodniowej, w zależności od producenta. W wielu maszynach wielogłowicowych stosowane jest centralne smarowanie, które konserwuje maszynę automatycznie.

Najbardziej wrażliwe elementy hafciarek komputerowych to bębenki, chwytacze oraz igielnice – tutaj konserwacja jest wyjątkowo ważna, niezależnie od typu hafciarki komputerowej.

Konserwacja hafciarki

Konserwacja hafciarki — czym to wykonać ?

Do konserwacji używa się przeważnie oleju wazelinowego lub specjalistycznego oleju dołączanego przez producenta maszyn. Częstotliwość używania oleju zależy od tego, w jakiej jest on formie. Olej w sprayu jest mniej gęsty i należy stosować go częściej niż olej w klasycznej formie.

Do czyszczenia elementów wewnętrznych powinniśmy używać sprężonego powietrza z kompresora wyposażonego w skraplacz wody. W ten sposób nie uszkodzimy elementów wewnętrznych maszyny. Do czyszczenia zewnętrznego najlepiej używać benzyny ekstrakcyjnej lub środków odtłuszczających maszynę w zależności od materiału, z jakiej wykonana jest obudowa hafciarki komputerowej. Tor nici do haftu niesie za sobą duże ilości kurzu, więc konieczne jest czyszczenie elementów toru nici raz w miesiącu. Tu również stosujemy sprężone powietrze i odtłuszczacze różnego typu.

Narzędzia, których możemy używać do czyszczenia i konserwacji hafciarek komputerowych to: oliwiarka, pędzelki, kompresory powietrza i specjalne klucze do demontażu płytek ściegowych.

Miernik ciśnienia w hafciarce komputerowej

Konserwacja hafciarki — jak to robić?

Nie bójmy się konserwować maszyny samemu – jest to bezpieczne i nie potrzebujemy do tego profesjonalnego serwisu. Warto jednak pamiętać, że po czyszczeniu i odtłuszczeniu elementów konieczna jest prawidłowa konserwacja, aby elementy ruchome maszyny hafciarskiej były naoliwione.

Konserwacja powinna odbywać się podobnie, jak w większości urządzeń. Maszyny smarujemy od góry do dołu, zaczynając od głowic, przechodząc do systemu wiązania nici. Nadmiar oleju spływa i można usunąć go papierowym ręcznikiem lub bawełnianą szmatką.

Odpowiednio przeprowadzona konserwacja maszyny hafciarskiej

Dlaczego warto konserwować hafciarki komputerowe?

Konserwacja hafciarki komputerowej niewątpliwie jest wyzwaniem, któremu nie lada sprostać, ponieważ hafciarka komputerowa jest dość skomplikowanym i złożonym urządzeniem. Bardzo często nieprawidłowa praca jednego z podzespołów potrafi uszkodzić inne elementy. Mechanicy starają się znaleźć takie potencjalne źródło problemów i usunąć je – czasem wystarczy tylko regulacja lub naoliwienie. Kiedy jednak drobny defekt czy drobna nieprawidłowość zostaną zignorowane, potrafią narobić poważniejszych szkód, a wtedy hafciarka komputerowa może odmówić nam posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli Twoją hafciarkę komputerową trapią problemy, skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy oferowanej przez nasz sklep https://haftex.com/serwis.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart