Igły do haftu
Igły do haftu to jedno z bardziej minimalistycznych akcesoriów dostępnych spośród wszystkich ważnych przedmiotów potrzebnych do pracy w hafciarni. Akcesoria hafciarskie oraz profesjonalne igły hafciarskie są już większą inwestycją. Nie trzeba jednak kupować produktów z górnej półki. Przemyślany zakup akcesoriów i narzędzi może ułatwić Ci dotarcie do perfekcji. W tym wpisie dowiesz się, czym różnią się od swoich standardowych zamienników, kiedy warto wymienić igłę oraz na jakie igły do haftu warto zwrócić uwagę.
Jaka jest różnica pomiędzy igłami do haftu a standardowymi igłami?
Igły do hafciarek różnią się od zwykłych igieł. Igły hafciarskie mają większe oczko i są nieco sztywniejsze, niż tradycyjne igły. Większe oczko pozwala na lepszą korelację między sprawnym nawlekaniem nici do haftu, np. metalizowanych. Zasady doboru igieł do haftowania są takie same jak zasady dotyczące igieł do maszyn do szycia – zawsze powinniśmy wybierać możliwie najcieńszą igłę.
Czy igła do haftu ma znaczenie?
Dobór odpowiedniej igły do maszyny hafciarskiej oraz materiału, na którym będziemy pracować oraz efekt, jaki chcemy uzyskać, jest kluczowy. Nie warto oszczędzać na igłach, gdyż dzieło końcowe może rozczarować. Dobrze dobrana igła może również wpływać na wydajność pracy hafciarki. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy produkują igły. Dzięki dobrze dobranym akcesoriom można osiągnąć wysoką precyzję haftu.
Co jaki czas należy wymieniać igły do haftu?
Żywotność igły hafciarskiej jest dość krótka, ale praca, którą taka igła wykona przed wymianą, jest naprawdę intensywna. Szacuje się, że po około 50 godzinach pracy igły powinno się, wymienić ją na nową. W trakcie haftu igła bardzo się nagrzewa i tępi. Zużyciu również podlega jej oczko. Gdy do tego dojdzie, nić może się zerwać lub w bardziej optymistycznej wersji wystrzępić. Oba scenariusze nie są korzystne dla żadnego biznesu, więc należy zadbać o wymianę igły na czas.
Jakie są rodzaje igieł do haftu?
W haftowaniu ważne jest jakie ucho i jaką grubość ma igła. Czy uszko będzie wystarczająco duże, aby nitka mogła swobodnie przesuwać się przez nie? Czy igła nie będzie za gruba, aby po przejściu przez tkaninę nie zostawiała dziur? Oczywiście uzależnione jest to od ilości włókien muliny, jakiej używasz do wykonania swojego projektu. Wśród igieł hafciarskich rozróżniamy kilka rodzajów:
Igły do haftu z tępą końcówką
Używa się ich głównie do haftu krzyżykowego, czy innego haftu liczonego. Są bardzo przydatne, gdy pracuje się pomiędzy wątkiem i osnową tkaniny np. do technik tkackich.
Igły do haftu z ostrą końcówką
Są używane do większości rodzajów haftu – są idealne do przebijania się przez nawet twardy materiał w każdym miejscu.
Aby odpowiednio zadbać o pracę swojej hafciarki i jakość wykonywanych haftów należy uposażyć się w odpowiednio dobrane akcesoria hafciarskie. Igły do haftu niewątpliwie są rzeczą niezbędną. Zapoznaj się także z istniejącym już wpisem o igłach hafciarskich marki Groz-Beckert i dobierz odpowiedni model igły pasujący do osobistych preferencji. Sprawdź nasz sklep, w którym dostępne są igły przeznaczone do haftu.