CHCESZ ZACZĄĆ BIZNES HAFCIARSKI? Finansowanie Haftex umożliwi Ci to już od 213zł/msc!
Masz pytania? Zadzwoń (+48) 880 177 431
Napisz do nas haftex@haftex.com

Groz-Beckert – jak wybrać odpowiedni model igły do hafciarki?

Ludzie od wieków ozdabiali haftem materiał. Wcześniej haft kojarzył się tylko ze żmudną ręczną pracą, natomiast w obecnych czasach automatyzacji podlega także hafciarstwo. Na rynku dostępne są maszyny hafciarskie, które w krótkim czasie są w stanie wykonać różnego rodzaju wzory na przeróżnych materiałach jak np. skóra, tiul czy dzianina. Co łączy ręczny haft z tym maszynowym? Oczywiście igły. Za sprawą modernizacji i ulepszania maszyn hafciarskich, również oczekiwania wobec igieł wzrastały. Dlatego też stale powiększał się asortyment igieł do hafciarek. Dostępne na rynku igły różnią się kształtem, zakończeniem czy przeznaczeniem. Nieustannie rozwijane są nowe modele podążające za trendami wzornictwa. Natomiast od lat marki produkujące najlepsze igły o świetnej jakości podbijają rynki hafciarskie na całym świecie. Groz-Beckert jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek produkujących najwyższej klasy igły do maszyn szwalniczych wszelkiego rodzaju.

Groz-Beckert

Firma Groz-Beckert to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw produkujących igły. Ich produkty cechują: solidność wykonania i jakość. Historia firmy Groz-Beckert obejmuje losy dwóch niemieckich przedsiębiorców, którzy mieli pasje i pomysł na biznes.

Wszystko zaczęło się 1852 roku w Ebingen. Theodor Groz założył wtedy swój pierwszy sklep z zabawkami, przy którym powstał również warsztat igłowy. To był przełomowy rok dla Groza, gdyż właśnie wtedy wyprodukował swoje pierwsze igły w przysklepowej pracowni.

Dwadzieścia lat później Ernst Beckert założył swoją firmę produkującą igły w Eibenberg.

Fig. 1. Biuro i fabryka Groz-Beckert, Źródło: www.groz-beckert.com
Fig. 1. Biuro i fabryka Groz-Beckert, Źródło: www.groz-beckert.com

W 1937 roku obie firmy połączyły się, tworząc podwaliny pod obecną grupę firm. Filie handlowe mają swoje siedziby na całym świecie, natomiast zakłady produkcyjne prowadzone są na 3 kontynentach (Europa, Azja, Ameryka Północna). Firma przez lata rozszerzała asortyment i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku.

Oferta firmy nie jest skierowana tylko do przemysłu odzieżowego i skórzanego. Obejmuje bardzo szeroki asortyment igieł do haftowania, zarówno dla hafciarek jedno i wielogłowicowych.

Czy igła ma znaczenie?

Dobór odpowiedniej igły do maszyny oraz materiału, na którym będziemy pracować oraz efekt jaki chcemy uzyskać jest kluczowy. Nie warto oszczędzać na igłach, gdyż dzieło końcowe może rozczarować. Dobrze dobrana igła może również wpływać na wydajność pracy hafciarki. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy produkują igły. Dzięki dobrze dobranym akcesoriom można osiągnąć wysoką precyzje haftu.

Grubość igieł hafciarskich marki Groz-Beckert

Dobranie odpowiedniej grubość igły jest bardzo istotne. Ta cecha igły musi być dobierana specjalnie pod materiał na jakim będziemy haftować. Do szczegółowych, małych elementów lub cienkich tkanin i dzianin igły o mniejszej grubości (60-65) sprawdzą się idealnie. Analogicznie, gdy haft będzie wykonywany na grubych tkaninach czy skórze igły powinny być grubsze (np. 80-90).

50h pracy

Żywotność igły hafciarskiej jest dość krótka, ale praca, którą taka igła wykona przed wymianą jest naprawdę intensywna. Szacuje się, że po około 50 godzinach pracy igły powinno się, wymienić ją na nową. W trakcie haftu igła bardzo się nagrzewa i tępi. Zużyciu również podlega jej oczko. Gdy do tego dojdzie nić może się zerwać lub w bardziej optymistycznej wersji wystrzępić. Oba scenariusze nie są korzystne dla żadnego biznesu więc należy zadbać o wymianę igły na czas.

Fig. 2. Biuro i fabryka Groz-Beckert, Źródło: www.groz-beckert.com
Fig. 2. Biuro i fabryka Groz-Beckert, Źródło: www.groz-beckert.com

System igłowy DB x K5

Określany mianem niezwodnego w swoim działaniu. Zaprojektowany do zastosowania w wysokowydajnych maszynach szwalniczych. Główną potrzebą, która uwarunkowała powstanie tego systemu było zredukowanie ilości przepuszczonych ściegów i ograniczenie zrywania nitki. Dodatkowo podczas tworzenia jednym z głównych celów była ochrona materiału i nici w trakcie haftu oraz niezawodne chwytanie pętli.

System ten posiada wersję SAN® 1 GEBEDUR®, która zapewnia maksymalną ochronę przed zużyciem dzięki zastosowaniu powłoki z azotku tytanu i właściwościom konstrukcyjnym (krótsza kolba). Zdecydowanie jest to igła do zadań specjalnych. Nada się idealnie do haftu na grubszych materiałach jak skóra, czy do ozdabiania czapek.

Dodatkowo wersja DB x K5 KK zastosowanie znajduje w maszynach Pfaff KSM oraz w hafcie na czapkach, haftach z cekinów i efektach 3D. Natomiast  DB x K5 SS będzie idealna do haftu cekinowego.

Rodzaje czubków igły hafciarskiej marki Groz-Beckert

W ofercie Groz-Beckert znajdują się igły o różnych czubkach. Wybierając igłę należy sprawdzić jaki jest zakończona i do jakiego typu materiału jest przeznaczona, aby efekt jaki chcemy osiągnąć podczas haftowania nas zadowolił.

  • R – czubek okrągły; ekonomiczne igły do uniwersalnego zastosowania; wybierane najczęściej. Charakteryzują się super ostrym zakończeniem. Pozostawiają bardzo małe otwory po wkuciu w tkaninę, idealne do cienkiej nici w celu wydobycia szczegółów.
  • RG (średnim) – czubek okrągły z małą kulką. Igły z takim czubkiem stosowane są w maszynach łańcuszkowych. Ze względu na to, że ostre czubki igieł typu R często ulegają uszkodzeniu w zetknięciu z chwytaczem, alternatywą okazał się typ RG. Ma bardziej wydłużoną i mniej ostrą formę czubka co gwarantuje większą żywotność igły. 
  • FFG – charakteryzują się lekko kulistym okrągłym czubkiem z małą kulką, który nadaje się idealnie przy szyciu delikatnych dzianin. 
  • FG –igły o czubku średnio kulistym stosowane są przede wszystkim do haftowania dzianin elastycznych i tych o dużych oczkach oraz tiulu.

Produkty firmy Groz-Beckert są zawsze produkowane przy użyciu najnowszej technologii i maksymalnej precyzji oraz odznaczają się najwyższą jakością. Dzięki systematycznemu rozwojowi i innowacjom przedsiębiorstwo ugruntowało swoją pozycję wiodącego dostawcy i producenta.

Oznaczenia igieł

Oznaczenia zawierające się w modelu igły mogą być ciężkie do rozszyfrowania, zwłaszcza dla osób zaczynających biznes hafciarski. Litery, cyfry czy symbole naprawdę ułatwiają wybór, zwłaszcza, że ten wybór wydaje się być nieograniczony. Oznaczenia odnoszą się przede wszystkim do:

  • maszyny do jakiej może być stosowana igła;
  • kształtu czubka;
  • grubości igły;
  • rodzaju tkaniny;
  • głowicy maszyny haftującej;
  • powłoki (tytanowa; chromowana).

W Haftex możecie zaopatrzyć się w igły Groz-Beckert. Posiadamy wcześniej wymienione rodzaje igieł o różnej grubości. W zależności o tego jaki biznes prowadzisz i czego potrzebujesz zawsze pomożemy w doborze odpowiednich akcesoriów hafciarskich. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z oferty.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.