Fizelina do haftu. Do czego służy? Jakie są rodzaje fizeliny?
Wśród wielu definicji związanych z hafciarstwem, szyciem i krawiectwem figuruje pojęcie fizeliny. Czym ona jest? Do jakiego rodzaju materiałów można ją wykorzystać? Kiedy najczęściej jest wykorzystywana?
Czym jest fizelina do haftu? Po co fizelina przy hafcie komputerowym?
Fizelina do haftu jest to włóknista siateczka powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych, bądź ich sklejenia. Ma ona wiele zastosowań między innymi — do usztywniania i modelowania kształtu wyrobów odzieżowych np. bluzek, marynarek i żakietów. Fizeliny dzielimy na kilka rodzajów ze względu na: gramaturę, skład, strukturę i warstwy dodatkowe. Gramatura spotykana w fizelinach hafciarskich najczęściej jest w zakresie od 35g/m2 do 80gr/m2. Im wyższa gramatura, tym bardziej sztywna struktura fizeliny. Grubość fizeliny pod produktem dostosowujemy do wzoru jak i grubości tkaniny czy dzianiny.
Do jakiego rodzaju ubrań i materiałów można wykorzystać fizeliny?
Fizelina do haftu jako materiał ma użycie w przypadku praktycznie każdego rodzaju ubrania. Jest to nic innego jak włóknina półprzezroczysta, która po jednej ze stron, została pokryta specjalnym termicznym klejem. Istnieją również fizeliny bez kleju, które są nieelastyczne, dobre do pikowania. Można też ich użyć jako podkład pod materiał, na którym będzie wykonywany haft. Fizelina bez kleju jest dobra do każdego materiału, na którym można haftować — tkaniny bawełniane, wiskozowe, poliestrowe, lniane. Nadaje się do pikowania. Spośród ofert producentów fizeliny, możemy spotkać najróżniejsze odmiany kolorystyczne, grubości i wielkości. Dzięki swojej elastyczności nadaje się do usztywniania i modelowania kształtu ubrań, np. żakietów czy płaszczy. Zapewnia również odpowiednią stabilizację materiału podczas haftowania i prawidłowe kładzenie ściegów nawet na cienkim materiale.
Trzy główne składniki fizeliny do haftu:
- papier,
- bawełna,
- poliester.
Struktura fizeliny, czyli jej typy:
- Zrywalana, inaczej nazywana wydzieralna to gatunek fizeliny typu papier i bawełna. Charakteryzuje się łatwym usunięciem po wykonaniu haftu. Faktycznie można ją usunąć spod całości produktu, to jest jej zaleta, ale również wada, ponieważ w mocno skomplikowanych wzorach hafciarskich igła bardzo łatwo wycina nam ją w czasie pracy, co powoduje zmniejszenie stabilizacji dla całego wyrobu. Ten typ fizeliny stosujemy w produktach typu ręcznik frotte lub niezbyt mocno rozbudowane wzory hafciarskie.
- Zrywalna w jednym kierunku, możemy ją usunąć bez problemu właśnie w jednym kierunku, w drugim zaś wyciąć nożyczkami. Ten typ fizeliny jest najbardziej popularny w hafciarstwie, ponieważ jest bardzo uniwersalny. Łatwo się go krzyżuje i uzyskuje struktury całkowicie nie zrywalne, które bardzo poleca się w przypadku dzianin takich jak t-shirt, polo, polar.
- Nie zrywalna w żadnym kierunku, to typ fizeliny rzadziej używany, ponieważ bardzo często zastępujemy ją dwoma warstwami fizeliny zrywalnej w jednym kierunku. Ten typ idealnie stabilizuje zaawansowane wzory hafciarskie, ale jest najdroższym rozwiązaniem.
Fizeliny do haftu z klejem
Ten typ fizelin jest dość często wykorzystywany przez hafciarzy. Pozwala przygotować nam większe pole pracy w produktach jak kołnierzyk koszuli czy rękaw. Również w przypadku takiej fizeliny jesteśmy stanie przygotować sobie różne wersje podkładów poprzez miksowanie różnych typów fizelin np. połączenie fizeliny zrywalnej i nie zrywalnej w jedną całość. Fizeliny z klejem występują jako:
- Cienkie, elastyczne z klejem — nadają się do lekkich dzianin typu: Jersey bawełniany i wiskozowy, modal, lacosta, lureks. Do podklejania dekoltów i pach.
- Cienkie, nieelastyczne z klejem — nadają się do lnu, tkanin bawełnianych, wiskozowych, poliestrowych, tkanin podszewkowych, do wzmacniania dekoltów i pach. Świetnie sprawdzą się podczas usztywniania kołnierzyków i mankietów w koszulach czy sukienkach. Nadają się również do podklejania wlotów kieszeni czy stabilizowania materiału przed wszyciem zamka.
- Grube z klejem — świetnie sprawdzają się podczas szycia płaszczy, żakietów, do podklejania całych przodów, aby trzymały fason. Do wzmacniania kołnierzy, klap, wlotów kieszeni, otworów na dziurki, wzmocnienia miejsc pod guzikami.
- Grube bez kleju — idealne do podtrzymania kształtu produktów typu kosmetyczka, nerka, torebka, dno plecaka czy nawet cały plecak. Raczej nie stosuje się ich przy szyciu odzieży.
- Fizelinowe pianki wzmacniające — świetnie sprawdzają się do usztywniania różnego rodzaju pokrowców np. na laptopa, torby na sprzęt fotograficzny, czy też butelki z wodą.
Fizelina do haftu z klejem występuje w wersji całkowicie wydzieralnej lub zrywalnej w jednym kierunku albo nie zrywalnej.
Ile warstw fizeliny do haftu powinno się użyć?
Główna zasada doboru ilości warstw fizelin to dobór do rodzaju i gramatury materiału, struktury, wielkości i zagęszczenia wzoru wzór oraz naprężenia nici do haftu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie dysponując produktem i wzorem, który mamy do wykonania. Pamiętamy o tym, że pod dzianiny używamy najczęściej fizelin nie zyrwalnych między 2-4 warstwy przy zastosowaniu gramatury 35g, polar również podobny sposób, czasami miksujemy fizeliny nie zrywalne ze zrywalnymi. Odzież robocza to w większości tkaniny — tu struktura jest bardziej stabilna, można obniżyć gramaturę i wielowarstwowość pod produktem, ale oczywiście musimy to skonfrontować ze wzorem hafciarskim. Fizelina papierowa jedno lub dwu-warstwowo pod ręczniki najcześciej 50g g. Proszę pamiętać, iż najlepszym sposobem doboru ilości warstw i gramatury jest zrobienie próby wzoru, co pokaże nam prawidłowość doboru struktury stabilizującej. Produkt się ściąga — dodajemy stabilizacji. Wzór hafciarski rozjeżdża się -dokładamy więcej stabilizacji.
Te wszystkie zasady funkcjonują, ale tylko w przypadku dobrze przygotowanego wzoru hafciarskiego z dostosowaniem jego konstrukcji do danej tkaniny czy dzianiny. Przesadzenie z podłożeniem zbyt wielu warstw fizelin, powoduje zbytnie usztywnienie produktu i zmniejszenie komfortu w użytkowaniu wyrobu dla odbiorcy. Pamiętajmy o tym, żeby fizelina była zakładana bez oszczędzania — na całość tamborka. Nie podkładamy pasków fizelin tylko pod szerokość wzoru, ponieważ stabilizacja nie będzie prawidłowa. Fizelinę do haftu, oraz inne włókniny stosowane nie tylko w krawiectwie, ale także w hafcie i szyciu, znajdziecie na naszej stronie internetowej.