Jak zaprojektować wzór do haftu komputerowego

Jak zaprojektowac haft komputerowy

Haft komputerowy to klasyczna i najczęściej wykorzystywana metoda znakowania odzieży. Polega na wyhaftowaniu wzoru hafciarskiego w formie napisu, symbolu lub logotypu przy użyciu nici oraz hafciarki komputerowej. Haft komputerowy z powodzeniem stosuje się na odzieży oraz różnych produktach użytkowych np. torby i czapki, wykorzystując w tym celu nici hafciarskie o różnych właściwościach.

Co wpływa na jakość haftu komputerowego?

Za jakość haftu komputerowego przede wszystkim odpowiedzialne są przygotowane wcześniej wzory. Ważnym aspektem jest także ustawienie parametrów maszyny takich jak prędkość kładzenia ściegu, naciąg i ustawienie igieł oraz jakość i rodzaj nici hafciarskich. Nie możemy także zapominać o prawidłowym założeniu nici.

Jak prawidłowo założyć nici górne?

Każda nić ma swoją numerację przypisaną do systemu. Nić należy ustawić na pozycję nr 1, która idzie bezpośrednio do góry i jest przewleczona przez oczko od tyłu. Następnym krokiem jest przeprowadzenie tej nici od spodu przez fioletowy otwór do pierwszego pokrętła regulującego napięcie górnych nici. Nić należy włożyć pod dwie metalowe blaszki, które utrzymują odpowiedni pobór nici. Następnie przez wiszącą rurkę trzeba przełożyć nić (stosujemy w tym celu specjalny drucik). Nić przechodzi następnie przez filcowy kawałek, który pozwala nasmarować nić, która jest problematyczna. Przełożyć należy nić przez metalową blaszkę od spodu, która utrzymuje pozycję nici. Zahaczamy nić o haczyk, przez biało-czarną rolkę. Nić przechodzi następnie w dół aż do samej głowicy wyposażonej w igły. Przeprowadzamy nić przez igłę oraz zatrzymujemy ją na sprężynie. Na maszynach typu MAX zakładanie nici przebiega pod skosem (oznaczenia nici są skośne). Nici przechodzą przez otwory, blaszki utrzymujące, rurkę, trzeba przejść przez stały element podnoszony z jednej strony, czujnik zrywu nici (tutaj zakładamy cały pełny obrót przeprowadzanej nici), następnie należy wejść na rolkę następnego pokrętła. Na tej rolce obrót musi być pełny tak jak w przypadku czujnika zrywu nici. Nić należy oprzeć o kołki oraz kolejną blaszkę ruchomą utrzymującą nić. Kolejnym krokiem jest ułożenie nici do dołu tym samym otworem co numer nici, następnie kolejno: igła oraz uchwyt. W maszynach typu MAX znajduje się także obcinarka automatyczna przeznaczona do przycinania nici.

Jaki program wybrać do projektowania wzorów hafciarskich?

Dobór odpowiedniego oprogramowania hafciarskiego uzależniony jest od szczegółowości oraz skali produkcji haftów. Wiele firm czy osób indywidualnych, które pragną tworzyć wzory hafciarskie we własnym zakresie stoi przed trudnym wyborem. Dla pracy amatorskiej, hobbystycznej wymagania programu hafciarskiego są bardzo zbliżone do pracy profesjonalnej, ponieważ w branży hafciarskiej ogromne znaczenie ma jakość wyhaftowanych wzorów. Praca na programie profesjonalnym wymaga dużo więcej narzędzi, ale oferuje jednocześnie dużo więcej możliwości. Oprogramowanie hafciarskie dla firm profesjonalnych oferuje wiele narzędzi oraz możliwości współpracy z programami graficznymi. Jeśli chcesz zgłębić tematykę programów do projektowania wzorów hafciarskich, zapoznaj się z ofertą programów do haftu dostępnych w naszym sklepie!

Co, jeśli mój projekt nie jest idealny?

W przypadku niezadowolenia z produktu finalnego, jakim jest haft komputerowy, lub samego projektu, warto dowiedzieć się, co jest przyczyną błędu. W przypadku braku winy po stronie projektowej haftu należy sprawdzić ustawienia maszyny, które prawdopodobnie powodują nieodpowiednie kładzenie ściegu przez maszynę. Istnieje także problem z odcinaniem, lub wiązaniem się nici od spodu haftu. Należy dowiedzieć się, co jest przyczyną, aby w kolejnej wersji naszego projektu móc poprawić wzór i dostosować do niego ustawienia maszyny. Jeśli chcemy zrealizować bardziej skomplikowane wzory hafciarskie, warto pomyśleć o wykorzystaniu doświadczenia kolegów z branży. W ramach współpracy z Andrzejem Śniadkiem można nabyć różnego rodzaju czcionki przygotowane do haftu, ale również ustalić możliwość przygotowania zleconego wzoru hafciarskiego. Istnieje również możliwość szkolenia się w kierunku przygotowywania wzorów w programie Wilcom realizowanych właśnie przez doświadczonych projektantów. Jeśli interesuje Cię takie szkolenie, zachęcamy do odwiedzenia strony ze szkoleniami hafciarskimi!

Co zrobić, jeśli moja maszyna źle wykonuje haft komputerowy?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszystkie akcesoria hafciarskie takie jak nici do haftu. Częstym problem, który pojawia się podczas wykonywania haftu, jest za małe naprężenie lub zbyt duży naciąg nici hafciarskich. Grozi to zerwaniem nici lub jej nieestetycznym wyhaftowaniu. Warto również zwrócić uwagę na igły do hafciarki, które po długotrwałej pracy potrafią zmienić swój kształt, szczególnie po haftowaniu na twardych lub gęsto utkanych tkaninach. Może wtedy dojść do nierównomiernego wyhaftowania wzoru, przerwania materiału podkładowego i innych problemów związanych ze stabilnością naszego haftowanego tamborka. Jeśli wina nie leży po stronie akcesoriów, warto bliżej przyjrzeć się pracy samej maszyny. Błędne ustawienia oraz zły dobór parametrów może skutkować nieudanymi projektami. Jeśli maszyna do haftu pracuje inaczej niż zwykle, warto zastanowić się nad jej serwisem i w rezultacie przywróceniem do stanu właściwego działania. Dbanie o czystość i odpowiednie konserwowanie maszyny hafciarskiej według zaleceń producenta to gwarancja długotrwałego działania bez żadnych problemów.

Projektowanie haftu komputerowego jest z pozoru łatwym zadaniem. Nakłada się jednak na niego kilka istotnych kwestii, których niespełnienie lub pominięcie może skutkować błędami w projektowaniu. W przypadku pytań najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni wszystkie nieścisłości oraz przeprowadzi przez proces projektowania.

Życzymy powodzenia w rozwoju umiejętności hafciarskich. W razie jakichkolwiek problemów zapraszamy do rozwiązywania ich w naszej dedykowanej grupie na Facebooku dla użytkowników maszyn Haftex.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart