Hafciarki komputerowe – jak ich używać?

Hafciarki komputerowe stosowane są na różnorodne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie w obszarze reklamy. Drobiazgi z naszytym elementem bywają świetnym sposobem na polepszenie rozpoznawalności danej marki. Wszystkie produkty wzbogacone o haft bez wątpienia sprawdzają się na różnego rodzaju festynach, konkursach czy festiwalach. Bardzo często wykorzystuje się także hafty komputerowe na różnego typu prezentach pamiątkowych. Haftowanie jest o wiele ciekawszym rozwiązaniem od powszechnych, automatycznie wykonywanych nadruków. Będzie to rozwiązanie trwalsze oraz krótko mówiąc, bardziej urokliwe. Marka Haftex postanowiła utworzyć cykl filmów instruktażowych, w których prezentowane są objaśnienia błędów i porady, jak sprawnie obsługiwać hafciarkę komputerową.

Procedura uruchomienia hafciarki komputerowej

Na samym początku rozpoczęcia pracy z hafciarką komputerową musimy rozpocząć od uruchomienia maszyny. Przedstawimy kilka opcji odnośnie do maszyn w różnych wersjach. Pierwsze uruchomienie hafciarki MINI należy rozpocząć od upewnienia się, czy kontakt, do którego włączana jest maszyna, posiada uziemienie. Jest to wymagane w przypadku maszyn, jakimi są hafciarki. Przewód wkładamy, upewniając się, czy zasilacz jest dobrze wpięty do kontaktu. Niedociśnięcie powoduje czasami przerwanie zasilania oraz przerwanie procesu haftowania. Z tyłu posiadamy włącznik główny, który jest zero — jedynkowy (po włączeniu przycisk powinien się świecić kolorem czerwonym). Maszyna po włączeniu załaduje swoje oprogramowanie hafciarskie. Jeśli maszyna przyjeżdża do klienta, należy zainstalować stent na nici (wkręcając dwa elementy konstrukcyjne) oraz przykręcenie śrubami stojaka z nićmi. Sprężyny, które są w kartonie, nakładamy w miejsca do tego przeznaczone. W przypadku maszyny hafciarskiej 1502 MAX II włącznik znajduje się z tyłu maszyny — bezpiecznik mamy pod kablem zasilającym. Uruchamiamy zero — jedynkowo. Po uruchomieniu wczytuje się oprogramowanie i maszyna jest gotowa do pracy. Jeśli maszyna nie chce się włączyć, należy zwrócić uwagę na grzybek bezpieczeństwa — przycisk, który umieszczany jest w maszynach przemysłowych. Jest on odpowiedzialny za wyłączanie maszyny w przypadku problemów. Odcina on zasilanie z maszyny w jednej chwili po naciśnięciu. Jeśli wciśniemy grzybek i nie odbezpieczymy go ponownie — włącznik z tyłu nie przestawi się na funkcję uruchomienia. Automatycznie włącznik będzie przeskakiwał na tryb wyłączenia. Dzieje się tak w przypadku wszystkich maszyn przemysłowych. Taki włącznik może się też znajdować z tyłu maszyny i przypadkowo może on zostać naciśnięty lub pomylony z włącznikiem.

Hafciarki komputerowe – obsługa ekranu

Obsługa ekranu w hafciarce komputerowej jest łatwym zadaniem, nawet dla początkującego hafciarza. Trzeba jednak zapoznać się z parametrami technicznymi oraz ustawieniami, jakie należy wprowadzić dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego. Na samym początku patrząc na ekran, można dostrzec duży, fizyczny przycisk, który służy jako start/stop. Po boku ekranu można znaleźć wejścia na pendrive. Z tyłu natomiast umieszczone jest wejście LAN oraz dodatkowy port USB. Na ekranie można znaleźć dużo funkcji m.in. wykonania haftu, parametry wewnętrzne, statystyki, autoryzacja opcji dodatkowych oraz informacje o ilości igielnic. Sprawdź nasz film, w którym dokładnie omawiamy prawidłowe działania związane z obsługą ekranu.

Nieprawidłowa pozycja Igły do haftu

Błąd igły w hafciarce komputerowej wyświetli się na ekranie jako kod nr 19. Oznaczać on będzie brak rozpoznania przez maszynę koloru igielnicy, która ustawiona jest pomiędzy kolorami. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w przypadku wyświetlenia kodu nr 19, jest prawidłowe ustawienie pozycji na liczbę 100 oraz powolne kręcenie gałką do momentu, gdy wyświetli się nam jakikolwiek kolor. Sprawdź dalsze postępowanie w przypadku wyświetlenia tego błędu w naszym filmie, który opowiada o błędzie pozycji igły w hafciarce komputerowej.

Błąd 12 – parking nie na miejscu

W przypadku tego błędu pokazywana jest liczba 100, która nie jest na właściwej pozycji. Aby ustawić ją w pozycji prawidłowej, należy nacisnąć ikonkę ok w zapytaniu. Maszyna zrobi automatycznie jeden obrót wałka lub także jedno wkłucie. Drugim sposobem jest włożenie klucza imbusowego i mechaniczna regulacja stanu pozycji. Kod błędu w maszynach serii MAX to również nieprawidłowa pozycja startowa trochę inaczej niż w przypadku MINI i JUNIOR. Należy ustawić ją automatycznie lub mechanicznie za pomocą gałki. Należy także pamiętać o wciśnięciu i odciągnięciu gałki po skończonej operacji. 

Nici do haftu – regulacja naprężenia

Nici do haftu oraz moc ich naprężenia są w dużej mierze odpowiedzialne za efekt finalny wykonanego haftu. Elementem, który odpowiada za prawidłowe naciągnięcie nici, jest bębenek. Odpowiednie naprężenie nici do haftu powinno wynosić ok. 250 mN. W wielu hafciarkach komputerowych funkcjonują także górne tory do regulacji górnej nitki. Dolna oraz górna nić powinny na siebie oddziaływać w taki sposób, aby zrównoważyć naciągnięcie. Zbyt mocno naciągnięta nić do haftu może się zerwać, natomiast luźna nitka może wyglądać nieestetycznie na wykonanym już hafcie. Pamiętajmy, aby nie bać się kręcić pokrętłami przy niciach. Nie mają one żadnej skali, więc ustawianie znaczników powinno być bardzo intuicyjne i szybkie. Warto wspomnieć o tym, że każda szpulka ma inną wagę w zależności od materiału, z jakiego została stworzona. Zmiana nici na szpulce ma wpływ na rozkładanie się nitki, grubość i konstrukcję całego projektu.  Dzięki takiemu ustawieniu hafty będą wychodzić trwałe i bardzo efektowne. Sprawdź nasze wideo, gdzie poruszamy kwestie związane z odpowiednim naprężeniem nici w hafciarce.

Hafciarki komputerowe – ważne pozycje startowe

Zanim rozpoczniemy wykonywać projekty hafciarskie, musimy sprawdzić dwie pozycje startowe. Pierwszą z nich jest ikona z liczbą 100. Odpowiada ona za prawidłowe ustawienie hafciarki. Z tyłu ekranu znajduje się także małe okienko z oznaczeniem na skali. Definiuje ona skalę mechaniczną na wale głównym maszyny. Obok znajduje się miejsce do ręcznej zmiany za pomocą imbusa. Jeśli ikona 100 jest przekreślona, nie będziemy w stanie uruchomić maszyny. Można to wyregulować ręcznie lub przy pomocy ekranu starotwego. Drugą pozycją jest pozycja igły. Jeśli maszyna nie będzie umieszczona w igielnicy oznaczonej dowolnym numerem (domyślnie), nie będzie mogła ona się uruchomić. Po lewej stronie ekranu znajduje się czarne pokrętło, którym możemy ustawić dowolną igielnicę tak, aby hafciarka mogła rozpocząć swoją pracę. Kolejność, w jakiej powinniśmy postępować w przypadku pierwszego uruchomienia maszyny:

  • Sprawdzenie pozycji 100 stopni – ikonki wyświetlonej na ekranie hafciarki komputerowej. W celu prawidłowego ustawienia, w przypadku pojawienia się błędu, należy kliknąć skreśloną ikonkę 100 oraz zatwierdzić polecenie ,,poruszać się w miejscu?”. Dzięki temu hafciarka komputerowa wykona pełny obrót i automatycznie skoryguje ustawienia. Jeśli ikonka nie jest przekreślona, możemy przejść do następnego kroku,
  • Sprawdzenie pozycji igły do hafciarki, która musi być ustawiona na liczbę igielnicy, która nas interesuje. Zobaczyć możemy to na wyświetlaczu hafciarki komputerowej. Jeśli nie widać żadnej liczby, należy kręcić wolno czarną gałką przymocowaną do maszyny. W ten sposób manualnie możemy wybrać interesującą nas igielnicę.

Sprawdź nasz film, w którym opisujemy wszystkie ważne pozycje startowe w hafciarce bardziej szczegółowo.

Zakładanie bębenka w hafciarce komputerowej

Kolejną kluczową sprawą dla hafciarek jest ułożenie oraz pozycja bębenka. Wkładanie i wyciąganie bębenka z hafciarki polega na otwarciu osłony, która zabezpiecza nam te elementy konstrukcyjne maszyny tzw. piker, który sprężynuje przy bębenku. Musi on łapać wszystkie elementy. Wyjmując bębenek, otwieramy listek i wysuwamy całość. Włożenie bębenka ponownie polega na włożeniu na oś i docisnąć słysząc kliknięcie — potwierdzając prawidłową pozycję bębenka. Nitka, która wystaje, zostanie automatycznie pobrana przez system do wiązania.

Dostosowanie elementów mechanicznych

Elementy mechaniczne w maszynie hafciarskiej stanowią większą część podzespołów. Ramie, na którym znajduje się ekran, jest w pełni ruchome w pełnym zakresie ruchu. Wszystko zależy od wzrostu operatora hafciarki. Kolejnym elementem jest mocowanie ramion do tamborka. Element ten mocujemy do maszyny za pomocą miejsca, specjalnie do tego przeznaczonego. Znajdują się tam śruby służące do mocowania wraz z pokrętłami. Wszystko musi być dobrze zamocowane — nie może być luzu, bo wszystko będzie miało swoje przełożenie na jakość haftu. Ramię tamborka jest kolejnym elementem ruchomym, który możemy dostosować do wielkości tamborka zastosowanego przy haftowaniu konkretnego projektu.

Odwiedź naszą stronę główną, na której znaleźć można wszystkie urządzenia marki Haftex, a także akcesoria niezbędne podczas tworzenia rozmaitych wzorów hafciarskich. Zapoznaj się także z pozostałymi wpisami o tematyce hafciarskiej, znajdującymi się w sekcji blog.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart