Haft komputerowy — czym jest i jak można go wykonać

Haft komputerowy to jedna z najpopularniejszych metod znakowania odzieży, tkanin i innych materiałów. Haft komputerowy jest przełomową technologią, która ukazuje prawdziwe możliwości techniczne klasycznego oznaczania tkanin kolorową nicią do haftu. Jest to od lat preferowany i wciąż lubiany sposób zdobienia i znakowania odzieży. Cały proces oparty jest o zaprogramowanie wcześniej ustalonego wzoru w programie do projektowania haftu, który zostaje przeniesiony do hafciarki komputerowej, a następnie naniesiony na wybraną powierzchnię.

Jak wygląda proces haftowania komputerowego?

Cały proces haftowania komputerowego rozpoczyna się od przesłania grafiki w formacie wektorowym lub innym umożliwiającym odtworzenie wzoru przez projektanta. Następnie projektant, wykorzystując programy hafciarskie typu Wilcom, Sierra, Dahao i Stich Era Liberty rozpoczyna pracę nad tzw. programem hafciarskim. W trakcie tego procesu przygotowywany jest szczegółowo każdy z elementów naszego haftu. Projektowany jest rodzaj ściegu, jego kierunek, gęstość i długość. To najtrudniejszy etap całego procesu hafciarskiego. Następnie gotowy projekt jest przenoszony na pendrive lub bezpośrednio do maszyny hafciarskiej za pomocą podłączonego kabla, lub bezprzewodowo za pomocą nowoczesnego, bezprzewodowego wyposażenia dodatkowego hafciarki. Kolejnym etapem jest przygotowanie tamborka z materiałem, nałożenie odpowiedniego koloru nici, ustawienie maszyny z właściwym projektem i rozpoczęcie haftowania. Hafciarka samodzielnie wyszywa zaprojektowany i wgrany do niej wzór.

Na czym możemy wykonać haft komputerowy?

Haft komputerowy możemy wykonać na produktach takich jak koszulki czapki, polary czy bezrękawniki. Haft na własnej odzieży bardzo często wykorzystuje wiele dziedzin. Możliwość pracy maszyny hafciarskiej na wielu gatunkach materiałów pozwala uzyskać różne efekty. Od standardowych haftów umieszczonych na prostym materiale, po efekty 3D uzyskiwane za pomocą pianek do haftu 3D oraz pofałdowanych materiałów, które można znaleźć w naszym sklepie.

Gdzie sprawdzi się haft komputerowy?

Haft komputerowy spotyka się przede wszystkim w odzieży codziennej, odzieży regionalnej oraz odzieży firmowej, gdzie liczy się powtarzalność wzoru oraz wysoka jakość wykonania. Idealnym przykładem może być haftowanie nazwy i logo, lub charakterystycznych elementów marki, lub organizacji. Dodatkowo metodę haftowania komputerowego uznaje się za jedną z najbardziej wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia. Tym samym gwarantuje najwyższą jakość wykonania.

Zalety haftu komputerowego

Haft komputerowy, jak każda inna metoda haftu posiada swoje unikalne cechy i zalety. Do najważniejszych zalet tej metody, zaliczyć można:

  • wysoką trwałość wykonanych wydruków,
  • niskie koszty produkcji przy odpowiednio przystosowanej pracowni
  • możliwość stosowania niestandardowych nici np. fluorescencyjnych, które można znaleźć w naszym sklepie!
  • duża odporność na pranie mechaniczne.

W przypadku haftu komputerowego bardzo ważna jest estetyka wykonania oraz jednakowość wzorów wykonanych na dużej ilości produktów. W przypadku tworzenia spójnej identyfikacji wizualnej firmy — estetyka oraz jednolitość będą miały ogromne znaczenie. Haft komputerowy jest idealnym odwzorowaniem proporcji, kolorystyki i kształtu logotypu danej firmy, dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się go do tworzenia firmowej odzieży. Haft komputerowy, gwarantuje wysoką jakość, dlatego bardzo często wybiera się właśnie tę technikę do znakowania odzieży.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart